Galeria

Msze święte

Lipiec i sierpień

Niedzielna: 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 
                     18.00, 20.00

9.00 - w Oborzanach

10.15 - w Mostnie

11.30 - w Barnówku

Dni powszednie:

7.00, 18.00

Spowiedź w czasie Mszy św.

- Kancelaria -

 

W tym tygodniu czynna:

wtorek    15.30 - 17.00

czwartek 15.30 - 17.00

sobota       9.30 - 11.00

 

DIAKONIA EWANGELIZACJI

Print Friendly, PDF & Email

            Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody … (Mt 28,19) … głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! (Mk 16, 15) !

ewangelia17

DIAKONIA EWANGELIZACJI

Z orędzia Pp Benedykta XVI na ŚDM w Rio:

            „Drodzy przyjaciele, nie obawiajcie się proponować swym rówieśnikom spotkania z Chrystusem. Przyzywajcie Ducha Świętego: On poprowadzi was do coraz głębszego poznania i większego umiłowania Chrystusa i uczyni was twórczymi w przekazywaniu Ewangelii. (...) Wiemy, że Duch Święty daje siebie tym, którzy w pokorze serca są gotowi do takiego głoszenia. Nie lękajcie się: Jezus, Zbawiciel świata, jest z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata (por. Mt 28, 20)! (...) Kiedy w głoszeniu wiary i świadczeniu o niej czujecie się nieodpowiedni, niezdolni, słabi, nie lękajcie się. Ewangelizacja nie jest naszą inicjatywą i nie zależy przede wszystkim od naszych zdolności, lecz jest ufną i posłuszną odpowiedzią na wezwanie Boga, dlatego opiera się nie na naszych siłach, ale na Jego mocy. (...)

Dlatego zachęcam was, byście czerpali moc z modlitwy i sakramentów. Autentyczna ewangelizacja zawsze rodzi się z modlitwy i jest przez nią wspierana: musimy najpierw rozmawiać z Bogiem, abyśmy mogli mówić o Bogu. I w modlitwie zawierzajmy Panu osoby, do których jesteśmy posłani, prosząc Go, aby dotknął ich serca. Prośmy Ducha Świętego, aby nas uczynił swoimi narzędziami dla ich zbawienia. Prośmy Chrystusa, aby wkładał w nasze usta słowa i czynił nas znakami swojej miłości".

            W podręczniku zatytułowanym Ewangelizacja według planu „Ad Christum Redemptorem” ks. Franciszek Blachnicki teologię ewangelizacji tak formułuje:


            „Owoce ewangelizacji zależą na pewno przede wszystkim od Ducha Świętego. Zaufanie Duchowi Świętemu i Jego mocy nie zwalnia nas jednak od wysiłku zrobienia wszystkiego, co dyktuje nam rozum, doświadczenie i nauka w zakresie dobrej organizacji. W tym bowiem wyraża się nasz szacunek wobec Boga - Stwórcy natury, który jest tym samym Bogiem, od którego pochodzi porządek natury czyli łaski, która natury nie niszczy, lecz ją uszlachetnia”.

foska

Zadania diakonii ewangelizacji ( http://www.szczecin.oaza.pl/ ).

  • Głoszenie życiem i słowem Dobrej Nowiny (kerygmatu) dla wielu osób i środowisk.
  • Modlitwa w intencji ewangelizacji.
  • Poszukiwanie i wykorzystanie różnych form ewangelizacji – także środki multimedialne – oraz uczy się nimi posługiwać tak, aby głoszenie innym Dobrej Nowiny było jak najbardziej owocne.
  • Współpraca z innymi diakoniami – szczególnie modlitwy i wyzwolenia – beż których nie byłoby owocnej ewangelizacji.

Animacja medialna w Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie

radiom

  • Gdy – przy współpracy Ojców Redemptorystów i salezjanina ks. Waldemara Grzelca – radiowy nadajnik został zainstalowany na jednym z kominów fabrycznych w Gorzowie Wielkopolskim, od roku 1996 w Dębnie i okolicy był już możliwy odbiór katolickiego Radia Maryja. Aktualnie częstotliwość nadawania = 98,8 Mgh.
  • Biuro Terenowego Koła Rodziny Radia Maryja w Dębnie troszczy się nie tylko o wrażliwość ewangelizacyjną zewnętrzną, ale przede wszystkim o własny wzrost i rozwój duchowy: człowieka, chrześcijanina i obywatela ( http://www.radiomaryja.pl/ ).
  • Ewangelizacja dla RRM jest „nową ewangelizacją” według Jana Pawła II, czyli jest głoszeniem Ewangelii zawsze nowej i zawsze niosącej nowość, która musi być prowadzona „z nową gorliwością, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu” [Encyklika Veritatis splendor (Rzym, 6 sierpnia 1993), nr 106].
  • „Dziedziniec pogan” został zainicjowany przez Pp Benedykta XVI. Od roku 2011 tę inicjatywę kontynuuje Papieska Rada ds. Kultury, która organizuje co pewien czas w określonym miejscu przestrzeń dialogu: wierzących z ateistami, agnostykami i ludźmi obojętnymi religijnie. Dla dzieła ewangelizacji jakiekolwiek „dziedzińce pogan” są wyzwaniem szczególnym.(http://sswm.org/)
  • Ewangelizacja nie może być lekceważeniem Bożych darów godności i wolności osoby ludzkiej. „Kościół zwraca się do człowieka w pełnym poszanowaniu jego wolności: misja nie uszczupla wolności, ale działa na jej korzyść. Kościół proponuje, niczego nie narzuca: szanuje ludzi i kultury, zatrzymuje się przed sanktuarium sumienia” [Encyklika „Redemptoris missio” (Watykan, 7 grudnia1990), nr 43]. Pp Paweł VI pisał o szacunku dla człowieka „Dzieło ewangelizacji wymaga od tego, kto ewangelizuje, braterskiej coraz większej miłości względem tych, których ewangelizuje. (...) Pierwszą oznaką jest szacunek, a nie szorstkość względem ewangelizowanych, odnośnie do religii, ducha, sposobu życia, którego nie należy przesadnie obciążać, co do sumienia i przekonań” [Adhortacja apostolska Evangelii nuntiandi (Rzym, 8 grudnia 1975), nr 79]. (zob. http://oaza-pila.salezjanie.pl/)

Dystrybucja prasy katolickiej

 

            Egzemplarze czasopism są dostępne na „stoliku prasowym” w kościołach pod chórem, oraz udostępniane z okazji miesięcznych i doraźnych odwiedzin duszpasterskich u osób chorych, niepełnosprawnych, z innych okazji.

Tygodniki:

           logo niedzielab_260_0_16777215_00_images_stories_gosc_winieta.jpg „Niedziela” z dodatkiem „Kościół nad Odrą i Bałtykiem” (20), „Gość Niedzielny” (20).

Miesięczniki:

            „Civitas Christiana” (20), „Dobre Nowiny” (50), „Don Bosco” (40), „Duszpasterstwo Chorych i ich Rodzin” (40), „Głos Szczecińsko – Kamieński” (50), „Gość Niedzielny” dla dzieci (20), KNC [dla ministrantów] (20), „L'Osservatore Romano”, wyd. polskie (6), Rodzina Salezjańska (40).

„Nasz Dziennik” nr 1 (1998 – )

            Czytelnicy systematycznie uzupełniają zbiór dziennika „ND” przechowywany wśród innych zbiorów periodyków dostępnych w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Dębno.

Czasopisma dostępne nieregularnie

            Na „stolikach prasowych” bywają dostępne – zachowane w dobrym stanie (!) – pojedyncze       egzemplarze czasopism zakupionych lub prenumerowanych i już przeczytanych przez inne osoby. Najczęściej są to: „Misje salezjańskie”, „Rycerz Niepokalanej” … .

Moderator – ks. Zenon Kapłon SDB

Liturgia dnia

Kliknij i czytaj

Parafia Rzymskokatolicka

pw. św. Ap. Piotra i Pawła

Pl. Konstytucji 3 Maja 2

74-400 Dębno
woj. Zachodniopomorskie, Polska
Telefon: 95 760-27-16
http://www.debno.salezjanie.pl
debno@salezjanie.pl
Konto Parafii: GBS Barlinek o/Dębno

80-8355-0009-0046-8578-2000-0001

Odwiedziło nas

510706
DzisiajDzisiaj16
WczorajWczoraj120
W tym tygodniuW tym tygodniu782
W tym miesiącuW tym miesiącu3452
OgółemOgółem510706