Galeria

Msze Święte

W niedzielę i święta: 6.30, 8.00, 9.30 - młodzież, 10.00 - w Oborzanach 10.00 - w Mostnie, 11.30 - w Barnówku, 11.00 - Suma, 12.30 - dzieci, 18.00

W dni powszednie: 6:30, 9:00, 18:00

W I Piątek miesiąca: 6:30, 9:00, 16:30 - dzieci, 18:00, 19:00 - młodzież

SPOWIEDŹ: podczas każdej Mszy św.

Nabożeństwa: 8:30 -  poniedziałek - sobota, 17.30 -  poniedziałek - piątek i niedziela 

Kancelaria

W tym tygodniu czynna:

wtorek: 9.30 - 11.00  i 15.30 - 17.00,  czwartek:  9.30 - 11.00 i 15.30 - 17.00,  

sobotę: 9.30 - 11.00

W sprawach pilnych - pogrzebowych                tel. 502 588 444

W sprawach duszpasterskich -  rezerwacji Mszy Św. 

debno-parafia@salezjanie.pl

 

Kapłaństwo

Print Friendly, PDF & Email

b_260_0_16777215_00_images_stories_swiecenia.jpg Sakrament Kapłaństwa. Podczas uroczystości święceń kapłańskich na jej uczestnikach chyba największe wrażenie robi moment, kiedy kandydaci na księży leżą w kościele twarzą do posadzki. Udzielający święceń biskup w tradycyjnym pouczeniu przypomina im o służbie ludziom: "kapłan jest z ludu wzięty i dla ludu ustanowiony". Najistotniejszym obrzędem tego sakramentu jest położenie rak przez biskupa na głowie wyświęcanego, a także modlitwa konsekracyjna będąca prośbą do Boga "o wylanie Ducha Świętego i udzielenie Jego darów".

Według prawa kanonicznego święceń kapłańskich można udzielić tym kandydatom, którzy ukończyli 25. rok życia, są gotowi dobrowolnie przyjąć celibat i publicznie wyrażą wolę zachowania go z miłości do Królestwa Bożego i służby ludziom.
Od początku istnienia Kościoła są trzy stopnie święceń. Pełnię sakramentu kapłaństwa dają święcenia biskupie. Współpracownikami biskupa są prezbiterzy czyli kapłani. Na niższym stopniu hierarchii stoją diakoni, którzy mają za zadanie pomagać biskupom i kapłanom. Diakoni mogą np. asystować im przy celebrowaniu Mszy, udzielać komunii, asystować przy zawieraniu małżeństw, prowadzić pogrzeby.
Według Jana Pawła II kapłan jest "człowiekiem sacrum", wyznaczonym jak Chrystus do sprawowania kultu Ojca oraz do prowadzenia misji ewangelizacyjnej, dzięki której szerzy i ofiaruje braciom rzeczy święte - prawdę, łaskę Bożą".

 

A jak rozpoznać powołanie?

Przede wszystkim na indywidualnej modlitwie, musisz zapytać Pana Jezusa, na jaką drogę Cię wzywa, po której chce Cię doprowadzić do świętości? Jaką On ma dla Ciebie propozycję? A Ty, będąc cały czas wolnym w swoim wyborze, dasz odpowiedzieć taką, jaką uznasz za najwłaściwszą. Pytać można także przez swojego spowiednika, czy duchowego kierownika, a także tych, którzy dają swoim życiem świadectwo rozeznania woli Bożej.b_260_0_16777215_00_images_stories_kaplan.gif
Nie zawsze nasze wyobrażenia są adekwatne do rzeczywistości, dlatego każdy musi mieć odwagę zweryfikować rozeznane przez siebie sytuacje, znaki Bożej Opatrzności. Im wcześniej, tym lepiej! Kiedy jesteś już czegoś pewien, zaczynasz trochę inaczej funkcjonować. Inaczej patrzysz na rodziców, przyjaciół, kolegów, koleżanki, naukę, modlitwę, czas wolny i rozrywkę. Trochę to tak, jak chłopak na serio pokocha dziewczynę: zaczyna inaczej patrzeć na kolegów, którzy odnaleźli swoją miłość, relacje między rodzicami, inne dziewczęta, modlitwę, naukę, czas wolny itd. Dlatego tak ważne jest odrzucenie lęku i podjęcie męskiej decyzji, aby skonfrontować swoje ideały z ideałami innych.

I co dalej?


Aby przyjrzeć się z bliska duchowości i pracy salezjańskiej można przyjechać na „Weekend z ks. Bosko” do Lądu nad Wartą. To jeden z najwcześniejszych etapów rozpoznawania powołania salezjańskiego, ponieważ jest on przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych. Następnie zapraszamy na Salezjańskie Dni Skupienia, które są przeznaczone dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, a także tych, którzy podjęli już studia lub pracę zawodową. Często przygotowują się do życia rodzinnego, a duchowość salezjańska odgrywa w ich życiu kluczową rolę. Zazwyczaj młodzi ludzie myślą, że Salezjańskie Dni Skupienia dla starszych są przeznaczone tylko dla tych, którzy myślą, by zostać salezjanami. Salezjańskie Dni Skupienia mają szerszy kontekst. Duchowość ks. Bosko może pomóc budować życie zarówno tych, którzy pragną zostać salezjanami, jak i tych, którzy myślą o założeniu rodziny.

 

Gdy podejmiesz decyzję...


Gdy w końcu myśl o pójściu za Jezusem z księdzem Bosko daje radość, mobilizuje do pracy i duchowego wzrostu, przychodzi czas na właściwe już rozpoczęcie drogi salezjańskiej. Po powiadomieniu rodziców o swojej decyzji, to będzie już pestka. Najlepiej zgłosić się bezpośrednio do Aleksandrowa Kujawskiego, gdzie w Salezjańskim Ośrodku Powołaniowym (SalOP) uzyskasz wszelkie informacje i będą podjęte konkretne działania. Można też nawiązać kontakt z którymkolwiek salezjaninem – on już będzie wiedział, jak Ci pomóc. Kiedy już wszystko będzie omówione, można będzie podjąć dalsze kroki.


Co trzeba przygotować, aby zostać przyjętym w charakterze kandydata do Zgromadzenia Salezjańskiego?

  • Odpis aktu urodzenia.
  • Metryka chrztu i bierzmowania.
  • Ostatnie świadectwo szkolne (maturalne).
  • Życiorys kandydata.
  • Podanie o przyjęcie do nowicjatu.
  • Zaświadczenie lekarskie o możliwości podjęcia studiów wyższych + karta zdrowia.
  • Trzy fotografie (legitymacyjne).
  • Kserokopia dowodu osobistego (strony z fotografią i miejscem zameldowania).
  • Opinia Katechety
  • Opinia ks. Dyrektora (gdy kandydat pochodzi z parafii salezjańskiej) lub Proboszcza

Komplet dokumentów należy dostarczyć do Inspektoratu Towarzystwa Salezjańskiego z siedzibą w Pile przy ul. Św. Jana Bosko 1 w sekretariacie. Można to także uczynić przez duszpasterza do spraw powołań. Po złożeniu dokumentów można spokojnie oczekiwać na rozpoczęcie przygotowania do Nowicjatu czyli sześciotygodniowy Prenowicjat w Sokołowie Podlaskim.

Źródło: http://pila.salezjanie.pl

Liturgia dnia

Kliknij i czytaj

Parafia Rzymskokatolicka

pw. św. Ap. Piotra i Pawła

Pl. Konstytucji 3 Maja 2

74-400 Dębno
woj. Zachodniopomorskie, Polska
Telefon: 95 760-27-16
https://debno.salezjanie.pl
debno@salezjanie.pl
Konto Parafii: GBS Barlinek o/Dębno

80-8355-0009-0046-8578-2000-0001

Odwiedziło nas

519073
DzisiajDzisiaj204
WczorajWczoraj471
W tym tygodniuW tym tygodniu204
W tym miesiącuW tym miesiącu4098
OgółemOgółem519073